UWAGA!! Wpis nie jest zachętą do spożywania alkoholi wysokoprocentowych. Poniższy artykuł ma cele informacyjne o polskiej kulturze oraz dziedzictwie jakim jest Polska Wódka. Dzień 13.01 nie jest przypadkową datą, dokładnie dziewięć lat temu w 2013 roku wprowadzono w życie aktualną definicję Polskiej Wódki. Nie trzeba jej lubić i spożywać w nadmiarze ale warto wiedzieć! Francja chwali się szampanem, Szkoci whisky, my możemy pochwalić się Polską Wódką, znaną i docenianą na całym świecie.
*Post sponsorowany
Trochę historii
Definicja Polskiej Wódki precyzuje, że może być ona wytworzona jedynie z tradycyjnych polskich zbóż (żyto, jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto) lub ziemniaków, a wszystkie etapy jej wytwarzania muszą odbywać się
na terenie Polski.
Co więcej wyróżnia Polską wódkę, na tle innych trunków? Droga od surowca z pola upraw do alkoholu dostępnego na sklepowych półkach. Produkcja przebiega w gorzelni, zakładzie rektyfikacji
i produkcji wódek, gdzie nad całym procesem czuwa człowiek.
O zgodności alkoholu z definicją informuje umieszczony na butelce napis Polska Wódka / Polish Vodka. Warto również wiedzieć, że Polska Wódka jest Chronionym Oznaczeniem Geograficznym, dlatego wódki stosujące
to oznaczenie, to gwarancja unikatowego charakteru oraz wielowiekowej tradycji związanej z polskimi ziemiami, jak również wysokiej jakości produktu. Wódka, która stosuje chronione oznaczenie geograficzne i spełnia kryteria definicji „Polska Wódka” ma na butelce oznaczenie „Polska Wódka/Polish VODKA” oraz może mieć dodatkowo znak przyznawany przez Stowarzyszenie Polska Wódka.
Trunek z nad Wisły, kojarzony raczej z hucznymi zakrapianymi imprezami wspominany był w dziełach znakomitych pisarzy! Dlatego warto zapoznać się z jego historią.

Z czego może być zrobiona Polska Wódka
Zgodnie z aktualną definicją Polskiej Wódki z 2013 roku, Polską Wódkę można produkować z
- żyta,
- jęczmienia,
- owsa,
- pszenicy,
- pszenżyta,
- ziemniaków.
Co więcej, wszystkie surowce muszą pochodzić z terytorium Polski.
Polska Wódka zalicza się do zacnego grona produktów wpisanych na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Oznaczenie to mogą stosować produkty, których nazwa zawiera określenie obszaru geograficznego, z którego pochodzą oraz konieczne jest, aby wszystkie etapy produkcji kluczowe dla jakości produktu, odbywały się w miejscu, do którego nawiązuje jego nazwa. W tym przypadku w Polsce. Oznaczenie to potwierdza, że Polska Wódka jest bardzo ważnym elementem polskiego dziedzictwa narodowego.

Czy wiesz, że …
W 2018 roku powstało Muzeum Polskiej Wódki w byłym budynku Rektyfikacji Spirytusu i zakładu Wytwórni Wódek na terenie Centrum Praskiego Koneser. Nie jest to lokalizacja przypadkowa. Niegdyś, na powierzchni 50 tys. m², pomiędzy ulicą Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską, wznosił się kompleks neogotyckich budynków, w których mieściła się Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”. To właśnie tutaj rozlewano takie flagowe marki polskich wódek, jak Luksusowa i Wyborowa.
Polska Wódka skrywa w sobie wiele tajemnic i ciekawostek!
Chcesz poznać je wszystkie? Dołącz do fanów Muzeum Polskiej Wódki na Facebooku oraz obserwuj profil na Instagramie. Bądź na bieżąco z informacjami o naszym dziedzictwie narodowym!

Zwiedzanie, warsztaty, eventy
Zachęcam wszystkich do skorzystanie z bogatej oferty Muzeum Polskiej Wódki. Dokładnie 13.01 miałam okazję uczestniczyć w obchodach święta tego trunku, a konkretnie w warsztatach foodparingowych Akademii Polskiej Wódki. Podczas spotkania próbowaliśmy potraw przygotowanych przez restaurację Ferment Praski, która również mieści się na terenie Praskiego Konesera.
Zachęcam wszystkich do skorzystanie z bogatej oferty Muzeum Polskiej Wódki.
Sprawdź post ma moim Instagramie @GOHFITFAN